Jak wybrać odpowiednią kołdrę dla Twojego maluszka?

Po pierwsze, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co jest „odpowiednie” dla wszystkich dzieci. Tak jak wszyscy się różnimy od siebie, tak wszystkie dzieci są inne. Aby odpowiednio dobrać kołdrę, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to m.in. ubranka, w które Twoje dziecko będzie ubrane, temperatura w sypialni, stan zdrowia oraz pościel lub kocyki, które będziesz używać.

Wielu ekspertów od snu zaleca utrzymywanie temperatury pokojowej w zakresie 18-22 °C. Zawsze regularnie sprawdzaj czy dziecko się nie przegrzewa lub nie jest mu za zimno.

Jeśli Twoje dziecko ma wilgotne włosy, spocone plecy i klatkę piersiową, zaczerwienione uszy, gorączkę, może być przegrzane. 

Jeśli dziecko ma zimną szyję i klatkę piersiową, może być mu zimno. Dodaj wtedy jedną warstwę odzieży. Również częste pobudki w nocy mogą być oznaką tego, że dziecku jest za gorąco lub za zimno.

20211012_103728-scaled.jpg

Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy wyborze kołderki jest pościel, kocyki oraz odzież, której używamy.

Zaleca się stosowanie pościeli i kocyków wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Są to naturalne materiały, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza dzięki czemu Twój maluszek nie będzie się przegrzewał oraz pocił. W naszej ofercie oprócz kołderek i poduszek znajdziesz również bawełnianą pościel oraz bambusowe i bawełniane kocyki dla dzieci. 

Upewnij się, że dziecko jest odpowiednio ubrane. Podobnie jak pościel, wybierz odzież wykonaną z naturalnych materiałów, bawełny lub bambusa, aby zapewnić przewiewność oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Jak zoptymalizować środowisko snu Twojego maluszka?

 Jako zespół ekspertów oraz doświadczonych mam, postaramy się poniżej podzielić dobrymi radami jak stworzyć optymalne środowisko do snu dla Twojego dziecka.

  • Codziennie wystawiaj swoje dziecko na naturalne światło słoneczne. Jest to niezbędne do produkcji melatoniny (hormonu snu) oraz regulacji dobowego rytmu Twojego dziecka (wewnętrzny zegar biologiczny). 
  • Utrzymuj temperaturę pokojową między 19 a 22°C. Wiele dzieci budzi się w nocy lub wcześnie rano, ponieważ jest im za zimno lub za ciepło. Utrzymanie odpowiedniej temperatury może być kluczem do lepszego i dłuższego snu dziecka.
  • Postaraj się aby w pokoju było ciemno. Ciemny pokój zachęca do uwalniania melatoniny. Jeśli Twoje dziecko woli spać przy lampce nocnej, wybierz lampkę z czerwonym światłem. Czerwone światło znacznie mniej zakłóca rytm dobowy w porównaniu do światła niebieskiego lub białego – co ułatwia dzieciom (i dorosłym) zasypianie oraz może poprawić ogólną jakość i czas trwania snu.
  • Zmniejsz ekspozycję na pola elektromagnetyczne. Częstotliwość elektromagnetyczna może zakłócać wrażliwy, rozwijający się mózg dziecka.
  • Ustaw łóżeczko dziecka z dala od okien. Przeciągi z okien mogą sprawić, że Twojemu dziecku będzie zimno w nocy.
  • Spraw, aby pokój Twojego dziecka stał się bezpieczną, przytulną przystanią. Pomyśl o cieple, bezpieczeństwie i wygodzie. Na podłodze możemy położyć dywan a bujany fotel do karmienia może być miejscem odpoczynku dla zmęczonych rodziców w nocy.
  • Pozwólmy starszemu dziecku samodzielnie wybrać pościel lub specjalną zabawkę do swojego pokoju.
  • Unikaj niebieskiego i białego światła co najmniej godzinę przed snem. Niebieskie światło (emitowane przez komputery, telefony i telewizory) oraz białe światło (emitowane z wewnętrznych domowych lamp) zakłóca rytm dobowy dziecka, ponieważ tłumi melatoninę i może prowadzić do nadmiernej stymulacji – a w konsekwencji do większych trudności z zasypianiem i częstszym budzenie się w nocy.
  • Usuń karuzele do łóżeczek, naklejki ścienne, podświetlane urządzenia dźwiękowe i zabawki, aby uniknąć rozpraszania uwagi oraz nadmiernej stymulacji.
  • Biały szum może wspomagać dobry sen we wszystkich grupach wiekowych, ponieważ pomaga blokować wszelkie odgłosy, które w przeciwnym razie mogłyby obudzić dziecko podczas drzemek oraz w nocy. Upewnij się, że głośność nie jest wyższa niż 50 dB (w przybliżeniu głośność osoby biorącej prysznic). Dla porównania, normalna ludzka rozmowa to 60 dB, więc 50 dB jest cichsze niż prawie wszystko, co Ty i Twoje dziecko robicie w ciągu dnia. 
Pamiętaj, że marka bebaby została stworzona z myślą o najmłodszych. Nasze produkty posiadają certyfikat Standard 100 by OekoTex w najbardziej restrykcyjnej klasie I czyli bezpieczne dla niemowląt, spełniają wymagania bezpieczeństwa Normy Europejskiej EN 16779-1:2018 oraz posiadają pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.